• GöçTürk

Vizesiz veya bitmiş vize muafiyet süresi ile kalmanın sonuçları

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2020

*For English click here

* برای مطالعه به فارسی اینجا کلیک کنید

Yabancılar Türkiye'de vize veya vize muafiyet süreleri kadar kalabilirler ama bu süreden daha fazla kalmayı hedefliyorlarsa, İkamet izni almaları gerekiyor.


İkamet izni uzatma başvurusu
yabancıların Türkiye'de vizesiz veya bitmiş vize muafiyet süresi ile kalmanın sonuçları

Yabancı kişiler Türkiye'de vize/vize muafiyet süresini aşarlarsa veya oturma izinleri bittikten sonra uzatma yapmazlarsa, kaçak kalma cezasını ödemek süreti ile mecburi çıkış yapmak zorundalar!Ayrıca bir sonraki girişlerinde, 10 gün içerisinde yeni ikamet izni almak için başvuru yapmaları gerekiyor (şartlı giriş). Çıkışta kaçak kalma cezasını ödemeyen yabanclar ise deport olup, 5 senelik ülkeye giriş yasağıyla karşı karşıya kalacaklar.

Bu sebepten Türkiye'de yaşayan bir yabancıysanız, ikamet izni/vize/vize muafiyet sürenize dikkat etmelisiniz. Uzatma başvurusu yapmak için, ikamet izninizin bitmesine 2 ay kala tarihinden itibaren harekete geçebilirsiniz. Özellikle daha önce şartlı giriş yaptıysanız, kaçak kalmamaya daha da özen göstermelisiniz çünkü şartlı giriş yapanlar bir sonraki sefer deport olma ihtimalleri yüksek.


GöçTürk, yabancıların göç ve ikamet işlemleri ile alakalı en güncel gelişmeleri takip ederek danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Gelişmelerden haberdar olmak için GöçTürk'ün İnstagram ve Facebook hesaplarını takibe alabilirsiniz veya direkt irtibata geçebilirsiniz.

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör