• GöçTürk

İKAMET İZNİ NASIL ALINIR?

Güncelleme tarihi: Şub 25

İkamet izni (oturma izni) almak, Türkiye'de vize/vize muafiyet süresinden daha fazla kalmayı planlayan her yabancı için gereklidir.

Ama İkamet izni için nasıl başvuru yapılır? Hangi tür ikamet iznine başvuru yapılmalı? Hangi evraklar gerekli? İkamet iznine başvuru yaptıktan sonra ülkeyi terk edebilir mi? Kısacası İkamet / oturma izni alma süreci nereden başlar, nasıl ilerler ve nelere dikkat edilmeli GÖÇTÜRK açıklıyor:


ikamet izni, göçtürk, göç idaresi, oturma izni
İkamet izni (oturma izni) nasıl alınır?

Yabancı kişi Türkiye'de kalmayı planlıyorsa vize veya vize muafiyet süresi bitmeden ikamet izni (oturma izni) almak için başvuru yapması gerekiyor.

Seçilen ikamet izni türü MUTLAKA vize türü ve yabancının durumu ile uyumlu olması gerekiyor. Göç idaresine teslim edilecek evraklar da seçilen ikamet türüne bağlı olarak değişir.

Örn. Tedavi amaçlı vize ile gelen yabancı, turistik ikamet alamaz ve tedavi amaçlı ikamet almak için de tedavi programına dair baş hekimden onaylı belge sunması gerekiyor.


Başvuru yapmadan önce yabancının sağlık sigortası olması şart. SGK'dan faydalanan yabancılrdan provizyon belgesi istenirken, Özel sağlık sigortası olan yabancının başvurusunda poliçe numarası işleniyor ve İKAMET İZNİ EN FAZLA SİGORTANIN BİTİŞ TARİHİNE KADAR ÇIKAR.


İkamet izni başvurusunda RANDEVU tarihi söz konusudur. İstanbul ve Ankara'da randevu tarihi göç idarenin sistemi tarafından atanırken, diğer illerde yabancı randevu tarihini seçebilir. Seçilen/atanan randevu tarihi değiştirilemez, bunun için ancak başvurunun iptal edilmesi ve yeni bir başvuru yapılması gerekiyor.

Randevu gününde yabancının kendisi veya yasal vekili göç idaresinde hazır bulunup evraklarını teslim etmesi gerekmektedir. (İstanbul'da pandemi nedeni ile şimdilik evraklar posta yolu ile alınmaktadır) Gerekli evraklar başvurulan ikamet türü ve durumuna göre değişmektedir. Örn. Gayrimenkul üzerinden ikamet alan kişiden numarataj istenirken, küçük çocuğuna turistik ikamet almak isteyenden doğum belgesi isteniyor.


İkamet izni için vergi dairesine ödenmesi gereken harçlar vardır. 2021 yılı için kart bedeli 125 TL olmakla birlikte ikamet harcı ödenmeli ki yabancını uyruğu ve talep edilen ikamet izni süresine göre değişmektedir.


Göç idaresine teslim edilen dosya değerlendirme aşamasından geçtikten sonra il yoğunluğuna bağlı 90 gün içerisinde sonuçlanıyor. Olumlu olan başvurular için Ankara kart basım merkezinde yabancının ikamet izni kartı baslıp, PTT ile yabancının beyan ettiği adrese gönderiliyor.


Bundan kısa zaman önce, vize/vize muafiyet/ bir önceki ikamet izni süresi yeterli olan yabancı, evraklarını teslim ettikten sonra ülke dışına çıkabiliyordu. Tabi vize/vize muafiyet veya önceki ikamet izni bitmiş olan yabancı ikamet kartı eline geçmediği müdetçe Türkiye'de kalmalı. Yeni yönetmeliğe göre yabancı her halukarda oturma izni başvurusu sonuçlanmadan ve kartını teslim almadan Türkiye'yi terk etmemeli. Ancak acil durumlarda göç idaresinden onaylı bir mektupla ve 15 günden fazla yurtdışında kalmama kaydıyla çıkış yapabilir.


İkamet izni süreci yükardan açıklanandan çok daha ayrıntılı bir süreçtir ve her yabancının durumuna göre fazlasıyla değişik gösterilebilir. Ayrıca göç idaresi tarafından sık sık değişen yönetmelikler ve açıklanan yeni kanunları takip etmesi bir yabancı tarafından zor olabilir.

Başvuru esnasında yalnış seçilen ikamet türü, uyumsuz sigorta, uyumsuz adres gibi yalnış beyan edilen her hangi bilgi veya evrak eksikliği ikamet izni sürecini sekteye uğratıp, başvuru olumsuz olarak sonuçlanabilir.


GöçTürk Danışmanlık, ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI yapması ile birlikte, göç idaresi sistemi üzerinden yabancının İKAMET İZNİ BAŞVURUSUNU (göç idaresi Randevu) düzenler, seçilen ikamet türüne göre EVRAK LİSTESİ, gerekli bilgileri yabancıya iletir ve süreci sonuçlanana kadar takip eder. Ayriyetten isteğe ve ihtiyaca göre VERGİ DAİRESİ , NOTER , YEMİNLİ TERCÜMAN vb. işlemleri ek hizmet olarak sunmaktadır.


İkamet izni randevu talebinde bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.617 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör