• GöçTürk

İkamet (oturma) izinleri uzatılacak


Kısa dönem (Turistik) ikamet izinlerin uzatılması tekrar yapılacaktır.

ikamet izni (oturma izni) uzatması yapılacaktır
ikamet (oturma) izni uzatması yapılacaktır

2020 Yılbaşına 2 ay kala göç idaresinden haberini aldığımız tüm Türkiye’de kısa dönem – turistik ikametlerin (oturma izni) uzatma işlemleri yapılmayacağına dair haber malesef doğru çıkmış, 1 ocak 2020 tarihinden itibaren yapılan tüm kısa dönem – turistik ikamet (oturma izni) uzatma başvuruları olumsuz sonuçlanmıştı.

Ortalama 9 aylık bir süreç içerisinde göç idaresinin bu kararı nedeniyle Türkiye’de yaşayan birçok yabancı mağdur olmuş, zamanında yaptıkları başvuruları reddedilmiş, cezalı duruma düşmüş ve tüm dosya masrafları boşa gitmişti. Havayolu ve karayoluna bağlı sınır kapılarınında pandemi nedeniyle kapalı olması, sınırlı çalışması yabancıların ülkeden çıkış – giriş işlemlerini zorlaştırmış ve insanların ne yapacaklarını bilemez halde bir kaosun ortasında kalmalarına neden olmuştur. Türkiye’de ailesi ile birlikte kalan, çocukları eğitim gören, Türkiye’deki tedavi- bakım imkanlarından faydalanan, Türkiye’de belirli bir düzen ve yerleşik yaşam süren birçok yabancının durumları alt üst olmuş, bir anda devlet nezdinde ‘kaçak’ duruma düşmüşlerdir.

2020 yılbaşından itibaren devreye giren bu uygulama Türkiye’de kalacak olan yabancıların ikamet izinlerini (oturum izni) uzatmak istiyorlarsa geçerli bir sebep sunmalarını istiyordu. Geçerli sebepten kasıt: Türk vatandaşı ile resmi evlilik, Türkiye’de gayrimenkul (ev) satın almak, Türkiye’de eğitim görmek (belirli şartlara tabiidir) yada Türkiye’de tedavi görmek. Bu şartları taşımayan yabancılara ikamet izni verilmeyeceği öngörülüyordu. Fakat uygulama süresi boyunca evlatları Türkiye’de devlet okullarında okuyan aileler, rahatsızlığı yüzünden memleketinde bakım imkanları kısıtlı olup ülkemizde bakım ve tedavisi yapılan yabancılarda dahil olmak üzere birçok yabancının ikamet izin uzatma talepleri reddedildi birçok yabancı maalesef mağdur edildi.

2020 eylül başlarında göç idaresinin bu uygulamasını kaldıracağına dair duyumlar almaya başladık. Kararın kesinleşmesi ile alakalı ‘müjdeli haberi’ GÖÇTÜRK DANIŞMANLIK ailesi olarak duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Alınan bu isabetli karar ile Türkiye’de kalan, kalacak olan birçok yabancının kısa dönem turistik ikamet izni uzatma taleplerinin yeniden olumlu yönde olacağı belirtilmiştir. Kararın ülkemize ve tüm yabancı arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.


GÖÇTÜRK DANIŞMANLIK ikamet izni işlemleri başvuru talebi ekranına ulaşmak için tıklayabilirsiniz

* TAGS:

#ikametizniuzatma #ikametuzatma #uzatmarandevu #türkiyeikamet #türkiyeikametizni #turkiyeikamet #turkiyeikametizni #ikamet #ikametizni #ikametrandevu #oturmaizniuzatma #oturmaizni #GöçTürk #gocturk #gocturkiye #yabancı #yabanci #çalışmaizni #calismaizni #eikamet #ikametbaşvuru #ikametbasvuru #göçidaresi #gocidaresi #göçidaresirandevu #gocidaresirandevu #göçidaresigenelmüdürlüğü #göçdanışmanı #türkiyedeevalmak #vatandaşlık #vatandaslik

#تمدیداقامت #اقامت_ترکیه #تمدید_اقامت_ترکیه #راه_تمدید_اقامت_ترکیه #راه_تمدید_اقامت

126 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör