• GöçTürk

ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

Güncelleme tarihi: Oca 13

Yabancıların en çok merak ettiği konulardan biri "çalışma izni" almaktır. Peki bir yabancı yasal olarak her yerde çalışabilir mi? Çalışma izni almak için işyeri hangi şartları taşımalı? Hangi ikamet izni Türlerinde çalışma izni çıkıyor? Çalışma iznine nasıl başvuru yapılır? Çalışma izni olmadan, yabancı çalışabilir mi? İşte GÖÇTÜRK açıklıyor.


ikamet izni, yabancı ikamet izni, çalışma izni, yabancı çalışma izni,
Yabancılar nasıl çalışma izni alabilir?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken bir konu bu ikamet izninin aksine, çalışma izni için yabancı kişinin kendisi başvuru yapamaz.


Yani İş/şirket sahibi olmayan yabancının çalışma izni başvurusu, işvereni tarafından yapılabilir. Bu nedenle yabancı her hangi bir işte çalışmıyorsa ilk önce bir iş bulması gerekiyor.

Türkiye'de bulunan bir şirket/işyerinin daveti üzere ÇALIŞMA VİZESİ ile gelen yabancı, ikamet izni almasına gerek kalmadan, direkt çalışma izni başvurusu yapılabilir.


Diğer vize türleri ile giriş yabanlar için ilk önce vize türü ile ilişkin İKAMET İZNİ yapılmalı ancak ikamet izni kartını aldıktan sonra çalışma izni işlemleri başlatılabilir.

İstihdam olmak üzere Çalışma izni başvurusu yapmak için iş yerinin bazı şartları taşıması gerekiyor:

🔹️ Resmi kayıtlı bir kurum olması

🔹️ En az 100.000 TL sermayesi olması

🔹️ İşe alınacak her yabancıya, 5 Türk çalışanı olması (maaşlı ve sigortalı)


Ayrıca başvuruda yabancı çalışanın tercih edilmesi nedeni de belirtmeli yani işveren ayni pozisyon için kolayca bir Türk çalışanı bulabiliyorsa başvuru red olacaktır. Örn, dil, yurtdışı ticareti, özel yetenek gibi özellikler sunulabilir.


Türkiye'de iş veya şirket kurmak isteyen yabancı, ikamet izni aldıktan sonra şahsi/limited şirketini kurabilir. Ancak 6 ay süre zarfında yükarıda belirtilen sermaye ve Türk personel şartlarını sağlaması ve kendi çalışma iznine başvuru yapması gerekmektedir. (kendisi hariç çalıştırmak istediği her yabancı çalışan için 5 Türk vatandaşı daha işe alması gerekir.)

Bu süre zarfında şartların yerine getirilmemesi halde, şirket/işyeri kaçak işyeri niteliğinde değerlenecektir, işyerinin kapatılmasıyla beraber ceza ve deport muhtemel sonuçları olacaktır.


Yabancının Türkiye'de halı hazırda faaliyet gösteren bir şirkette ORTAK vasfi ile çalışması veya sıfırdan ORTAK olarak şirket/işyeri açması ve o şirkette aktif olarak FAALİYET göstermesi durumunda, konu ile ilişkin ikamet izni ve sonrasında çalışma izni alması şarttır. Türkiye'de işyeri/şirket açmak veya ortaklık yapmanın şartları ile alakalı detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.GöçTürk Danışmanlık, yabancı kişinin hedef doğrultusunda, uygun ikamet izni türü almasını sağlamakla beraber, çalışma izni prosedürü baştan sona kadar üstlenerek kolay ve güvenilir bir yol çizmektedir. Çalışma izni ile alakalı whatsapp 08508001015 hattımıza mesaj bırakarak iletişime geçebilirsiniz.


184 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör